OŚRODKI UCZESTNICZĄCE W PROJEKCIE

[ENGLISH] [LIETUVOS] [MAGYAR] [SUOMI]

slajd FAB

Uniwersytet Technologiczny w Turku (TUAS) jest jedną z wiodących uczelni technicznych w Finlandii, na której studiuje 9500 uczących się na studiach licencjackich i magisterskich. Oferta studiów dotyczy wielu dyscyplin naukowych, dając możliwość studiów interdyscyplinarnych. Około 15oo absolwentów corocznie kończy studia w TUAS.

Studia na tej uczelni są zorientowane na wiedzę praktyczną, łączą elementy studiów teoretycznych z umiejętnościami zawodowymi. TUAS wyróżnia Pedagogika Innowacyjna, nowe podejście do nauczania opracowane właśnie na tej uczelni. Pedagogika Innowacyjna uwzględnia przede wszystkim podejście RDI i kładzie nacisk na dalsze życie zawodowe absolwenta. Ma zastosowanie we wszystkich oferowanych programach studiów na uczelni, dzięki czemu jej absolwenci są osobami myślącymi niezależnie, posiadającymi umiejętności komunikacyjne i międzynarodowe .

TUAS organizuje szkolenia i prowadzi prace badawcze dla wielu organizacji, wydaje liczne książki, artykuły, materiały konferencyjne, brała udział w licznych krajowych i międzynarodowych projektach dotyczących innowacyjnej pedagogiki.

http://www.tuas.fi/en/about-us/tuas/

Uniwersytet Witolda Wielkiego w Kownie (VMU) został założony w 1922 roku. W 1950 roku władze sowieckie podjęły decyzję o jego zamknięciu. Ponowne otwarcie VMU nastąpiło w 1989 roku.

Obecnie w murach uczelni na studiach licencjackich uczy się około 8000 studentów,  natomiast na studiach magisterskich około 2000 przyszłych magistrów.

Będąc jedną z najbardziej nowoczesnych placówek akademickich na Litwie, VMU odgrywa ważną rolę w całym regionie Morza Bałtyckiego.

Oprócz 26 kierunków studiów licencjackich i magisterskich w języku angielskim, VMU oferuje ponad 100 kierunków studiów w języku litewskim, jak również zintegrowane studia prawnicze, studia podyplomowe i studia doktoranckie.

Dla władz VMU szczególnie ważna jest działalność międzynarodowa, w ramach której  nawiązano współpracę z 370 uniwersytetami na całym świecie. VMU jest członkiem najważniejszych europejskich stowarzyszeń i organizacji międzynarodowych zajmujących się  szkolnictwem wyższym i badaniami naukowymi. Wśród nich znajdują się: Europejskie Stowarzyszenie Uniwersytetów, Europejskie Stowarzyszenie Edukacji Międzynarodowej, Międzynarodowa Sień Uczelni Regionu Morza Bałtyckiego i Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Studiów nad Krajami Bałtyckimi. Uniwersytet Witolda Wielkiego w Kownie zawarł ponad 120 dwustronnych umów o współpracy z uczelniami w 40 krajach w Europie, Azji, a także Ameryce Północnej i Południowej.

http://www.vdu.lt/en/about-vmu/

Uniwersytet w Peczu (PTE) najstarszy i jednocześnie najmłodszy uniwersytet na Węgrzech, założony pierwotnie jako studium generale przez Ludwika Węgierskiego w 1367, w XV wielu rozdzielony na dwie odrębne uczelnie. W obecnej formie istnieje od 1 stycznia 2000, kiedy nastąpiło połączenie Uniwersytetu Jana Pannoniusa, Uniwersytetu Medycznego w Pécs i Nauczycielskiego Kolegium w Szekszárd.  

Oferując studia na 10 wydziałach, Uniwersytet w Peczu jest jedną z najważniejszych jednostek szkolnictwa wyższego współczesnych Węgier.

Centrum Języków Obcych Uniwersytetu w Peczu zostało założone w 1989 roku jako niezależna jednostka oferująca kursy językowe dla studentów wszystkich 10 wydziałów uczelni. Centrum, zatrudniające około 200 pracowników, oferuje szeroki zakres usług dla osób zainteresowanych nauką języków obcych, przygotowujących się do egzaminów językowych i pragnących pogłębić swoją wiedzę na temat języka mediacji. Specjalnie dla cudzoziemców organizowane są kursy języka węgierskiego. Ponadto Centrum świadczy usługi dla firm, instytucji i osób prywatnych w dziedzinie specjalistycznych tłumaczeń ustnych.

http://pte.hu/english

Uniwersytet Warszawski

Uniwersytet Warszawski powstał w 1816 roku pod nazwą Królewski Uniwersytet Warszawski. To największa, jedna z najlepszych i najstarszych szkół wyższych w Polsce, a jednocześnie najdłużej działająca uczelnia w stolicy. Wiele innych warszawskich uczelni miało tu swój początek. W momencie utworzenia Uniwersytet składał się z pięciu wydziałów: Prawa i Administracji, Lekarskiego, Filozoficznego, Teologicznego oraz Nauk i Sztuk Pięknych. Pierwsi studenci naukę rozpoczęli dwa lata później. Po kilku latach działalności było ich ok. 800, czyli mniej niż teraz pracuje na UW profesorów.

58,9 tys. osób to społeczność Uniwersytetu. Uniwersytet Warszawski jest największą spośród ponad 400 uczelni w kraju.

44,7 tys. osób studiuje na kierunkach licencjackich i magisterskich. Najbardziej popularne wśród studentów są studia stacjonarne. Z roku na rok studentów tego typu studiów jest coraz więcej, obecnie stanowią prawie 72% ogółu studiujących.

3,2 tys. doktorantów kształci się na UW. W ciągu ostatnich pięciu lat ich liczba powiększyła się o 1/4. Ten wzrost oznacza wzmocnienie naukowego potencjału uczelni. Co roku stopień doktora na Uniwersytecie uzyskuje ok. 250 osób.

3,9 tys. uczestników studiów podyplomowych. Osoby, które chcą zdobywać nowe kompetencje zawodowe mają do wyboru ok. 150 programów nauczania. Od 2011 roku korzystać z tej formy zajęć mogą nie tylko absolwenci studiów magisterskich, ale również osoby, które ukończyły studia I stopnia.

1,6 tys. cudzoziemców uczy się na pełnych studiach na UW. Tyle samo przyjeżdża na studia częściowe np. w ramach programu Erasmus i Erasmus Mundus. Odsetek zagranicznych studentów na UW wzrósł w ostatniej dekadzie ponad 2,5 razy. Dziś 3,6% ogółu studentów Uniwersytetu to obcokrajowcy. Cudzoziemcy najczęściej wybierają studia na kierunkach: stosunki międzynarodowe, ekonomia, finanse i rachunkowość, europeistyka, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, studia wschodnie, politologia, zarządzanie, filologia polska, psychologia. Najwięcej osób studiujących na Uniwersytecie pochodzi z Ukrainy, Białorusi, Litwy i Rosji.

Obecnie szefem UW jest prof. Marcin Pałys, chemik, który swoją czteroletnią kadencję rozpoczął w 2012 roku.

800 partnerów zagranicznych współpracuje z Uniwersytetem. Jest wśród nich ponad 350 instytucji z 70 krajów, które podpisały z UW umowę o bezpośredniej współpracy. Szczególnie dynamicznie rozwijają się kontakty UW z uczelniami z państw azjatyckich, np. z Indiami, Chinami oraz Rosją.

20 wydziałów funkcjonuje obecnie na Uniwersytecie. Największym jest Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych, gdzie studiuje 5,8 tys. osób, a najstarszy to Wydział Prawa i Administracji (5 tys. osób). Na Uniwersytecie działa również ponad 29 innych jednostek naukowo-badawczych.

(na podst. www.uw.edu.pl/uniwersytet)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s