Newsletter No 5

EU flag-Erasmus+_vect_POS

grudzień 2016

Drogie Nauczycielki i Nauczyciele! Szanowne Wykładowczynie i Wykładowcy! Miłe Metodyczki i Metodycy! Dostojne Egzaminatorki i Egzaminatorzy!

Śpieszymy poinformować Państwa o przebiegu projektu „FAB – Formative Asssesment Benchmarking for Foreign Language Learning & Teaching”. Otóż jesteśmy już na półmetku obserwacji międzynarodowych!

Od 23 do 28 października mieliśmy zaszczyt gościć na Uniwersytecie Warszawskim sześciu lektorów z uczelni partnerskich, którzy brali udział w pierwszej serii obserwacji międzynarodowych. Skala przedsięwzięcia była dla nas nie lada wyzwaniem, gdyż obserwatorzy odwiedzili łącznie 71 lekcji 8 języków obcych przeprowadzonych przez 23 nauczycieli.

Nasi goście mogli zapoznać się z organizacją kształcenia językowego na UW, obserwować techniki stosowane na zajęciach języków obcych (ze szczególnym uwzględnieniem podejścia kształtującego) oraz aktywność  studentów. Ich spostrzeżenia będą służyły do opracowania przewodnika dla uczniów i nauczycieli, który po zakończeniu projektu będzie dostępny na naszej stronie internetowej. Jesteśmy dumni, że nasi goście docenili kompetencje naszych lektorów, zaangażowanie studentów oraz atmosferę sprzyjającą nauce, jaka panuje na zajęciach. Szczegółowe raporty z obserwacji międzynarodowych w Warszawie dostępne są tutaj. Zachęcamy do ich lektury.

Druga seria obserwacji międzynarodowych odbyła się w okresie od 28 listopada do 2 grudnia w Turku. TUAS również gościł po dwóch przedstawicieli każdej uczelni partnerskiej, zapewniając im życzliwe przyjęcie i serdeczną opiekę w czasie pobytu. Nasi wysłannicy specjalni przynoszą wieści, że partnerzy fińscy osiągnęli poziom mistrzowski w udzielaniu informacji zwrotnej. Wkrótce opublikujemy na naszej stronie internetowej relację z pobytu na uczelni fińskiej wraz z raportami z wizyty i kilkoma zdjęciami.

Z niecierpliwością czekamy na obserwacje zajęć w Kownie i w Peczu, które odbędą się odpowiednio  w lutym i w marcu 2017 r.

Ponadto jesteśmy w trakcie przygotowań do konferencji, którą zapowiadaliśmy w poprzednim newsletterze. Szczegółowe informacje podamy już niedługo, dzisiaj przypominamy tylko datę: 19 września 2017.

Gdyby ktoś z Państwa nie był zainteresowany otrzymywaniem newslettera – prosimy o kontakt.

Pozdrawiamy serdecznie życząc Państwu w nadchodzącym czasie wielu ciekawych pomysłów na kształtujące zajęcia oraz prawdziwie świątecznego nastroju.

Zespół Projektu FAB – Uniwersytet Warszawski